2011 рік. На відкритті виставки у Львові

Роботи художниці

Марія Янко. «Богородиця «Яблуневий цвіт»»
«Богородиця «Яблуневий цвіт»»
Марія Янко. «Святковий день на Лемківщині»
«Святковий день на Лемківщині»

Марія Янко

Виставка робіт у музеї Олени Кульчицької

Персональна виставка творів Марії Янко у ХММ О. Кульчицької репрезентує творчий доробок мисткині у малярстві та графіці (рисунок, акварель, монотипія). Представлені в експозиції твори засвідчують, що поетичне світосприйняття художниці визначає характер образної мови її творів. Творчість М. Янко ґрунтується на засадах народного мистецтва, що проявляється у формально- стилістичному вирішенні. Краса природи, багатство народних звичаїв та традицій Лемківщини знайшли яскраве втілення у численних полотнах. Так, лемківські мотиви визначають тематичну спрямованість її робіт. Самотнє дерево на картині "Тут було село Рябе" (звідки бере коріння її рід) символізує Лемківщину, яка ніколи не зникне з духовної та історичної пам'яті цієї гілки українського народу.
Марія Янко володіє своєрідним чуттям кольору. Колорит її полотен - життєрадісний, святковий, суголосний із народною вишивкою, писанкою.
Значне місце в експозиції відведено сакральній темі, втіленій в оригінальних композиціях: "Богородиця Яблуневий цвіт", "Сяноцька Богородиця", "Сумна Богородиця", "До церковці", а також в ілюстраціях до дитячої книжки: Різдвяна яличка. Лемківські різдвяні легенди і перекази / За ред. М. Горбаль. - Львів, 2009.

 Куратор виставки - Любов Кость, завідувач ХММ О. Кульчицької

БІОГРАФІЯ

Марія Янко народилася в с. Дубляни на Самбірщині. Виховувалася в родині українців-виселенців з Лемківщини, де з покоління в покоління передавалися традиції народної культури. З дитинства пам'ятає мамині розповіді про красу та звичаї цього краю.
У 1980 році закінчила Львівське училище декоративно-ужиткового мистецтва ім. І. Труша (тепер - ЛДКУМ ім. І. Труша) за спеціальністю художня вишивка (учителі: С. Сатурська. М. Скибінський, С. Костирко). Працювала керівником гуртка народної вишивки у Будинку піонерів у Самборі (тепер - Будинок учнівської творчості).
Згодом навчалася у Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва (тепер - ЛНАМ) за спеціальністю художній текстиль. Творчому зростанню завдячує педагогам 3. Шульзі, І. Боднарові, М. Ткаченкові.
З 1992 року - керівник гуртка художнього текстилю у Дитячій художній школі народних мистецтв у Львові.

М. Янко - автор ілюстрацій до видань: Відлуння лемківських культурних традицій / За ред. О. Кривицької - Львів, 2002; Лемківщино рідна, заколишу в красі твоїй / За ред. В. Денисюка, О. Кровицької - Львів, 2009.
Окрасою виставки є авторські різдвяні "павуки" із соломи, що відроджують давні українські християнські традиції. Різдвяні "павуки" М. Янко складні композиційно, збагачені декоративними елементами з кольорового паперу і символізують безконечне буття.
Марія Янко - член Національної спілки народних майстрів України, член Фундації дослідження Лемківщини. Художниця творчо працює і в галузі писанкарства, витинанки; займається художньою фотографією. У 2010 р. за її ініціативи Дитяча школа народних мистецтв у Львові започаткувала Міжнародний фестиваль "Лемківська писанка".
М Янко - учасниця міжнародних пленерів та виставок в Угорщині (2010 р.), Словаччині (2006 р., 2007 р.), Польщі (2008 р., 2009 р., 2010 р.), а також численних виставок в Україні (Київ, Луцьк, Вінниця, Львів). Вона - постійний експонент Міжнародних мистецьких виставок: "Львівський осінній салон "Високий замок"" (2008, 2009 рр.); виставок, що відроджують українські народні традиції - Всеукраїнська виставка "Різдво на Україні", Київ (2006 р.), "Дні лемківсько- русинської культури" у м. Криниця (Польща) та ін. Упродовж 2004-2010 рр. відбулося п'ять персональних виставок.