Арт календар

ЛИСТОПАД

2 листопада 1699 року народився Жан Батист Симеон Шарден – французький живописець, один з найвідоміших художників ХVІІ століття і один з кращих колористів в історії живопису, що прославився  своїми роботами в галузі натюрморта і жанрового живопису.

3 листопада 1560 року народився Аннібале Карраччі – італійський живописець і гравер, представник болонської школи, засновник (разом з рідним братом Агостіно та двоюрідним – Лодовіко) «Академії тих, хто вступив на правильний шлях», діяльність якої фактично перетворила Болонью в свого роду центр італійського живопису ХVІІ століття та сприяла переходу від маньєризму, що панував наприкінці  ХVІ століття до барокко.

7 листопада 1598 року  хрещений Франсіско де Сурбаран – іспанський художник, представник севільської школи живопису, майстер монументальної композиції, зокрема на провідну для Іспанії ХVІІ століття тему монастирського життя.

10 листопада 1697 року народився Уільям Хогарт – англійський художник, засновник і видатний колорист національної школи живопису, ілюстратор, автор сатиричних гравюр, новатор і реформатор  мистецтва, у творчості  якого яскраво відчувається вплив ідей філософів Просвітництва.

9 листопада 1864 року народився Поль Серюзьє – французький живописець, учень Поля Гогена, один із засновників групи «Набі».

11 листопада 1868 народився Едуар Вюйяр – французький живописець, один із засновників групи «Набі».

14 листопада 1590 року народився Герріт ван Хонтхорст – нідерландський художник утрехтської школи; за майстерність зображення нічних сцен при штучному освітленні отримав прізвисько «Нічний Герардо», або «Герардо Фламандець»; провідний діяч групи «утрехтських караваджистів».

14 листопада 1885 року народилася Соня Делоне, або Терк-Делоне (справжнє ім’я – Сара Еліївна Штерн) – французька художниця-абстракціоністка єврейського походження родом з Полтавської губернії (тоді – Російська імперія); разом з чоловіком Робером Делоне створила власний, абсолютно новий стиль в мистецтві – симультанізм, втілюючи його принципи в розробці візерунків для тканин, створенні «суконь-віршів» в дусі сюрреалізму, театральних декорацій для балету Сергія Дягілева, предметів інтер’єру та навіть тюнінгу автомобілів.

17 листопада 1503 року народився Аньоло Бронзіно (справжнє ім’я – Аньоло ді Козімо ді Маріано) – італійський живописець флорентійської школи, видатний представник маньєризму, що створив тип аристократичного портрету, в якому замкнутість образів підкреслена урочистою застиглістю композиції, гострим точним малюнком та холодним висвітленим колоритом.

 20 листопада 1625 народився Пауль Поттер – голандський живописець, анімаліст і пейзажист.

21 листопада 1898 року народився Рене Магрітт – бельгійський художник, один з найвидатніших представників сюрреалізму, картини якого засновані на ефекті відсторонення предмету від його звичного змісту, перетворенні його у метафору.

23 листопада 1890 року народився Ель Лисицький (Лазар Маркович (Мордухович) Лисицький, книжкову графіку на ідіші підписував іменем Лейзер (Еліезер)Лисицький) – російський художник і архітектор, один з видатних представників російського та єврейського авангарду, зокрема конструктивізму; разом з Малевичем розробляв основи супрематизму.

23 листопада 1891 року народився Олександр Родченко – російський живописець-конструктивіст, графік, дизайнер, майстер фотомистецтва, засновник жанру фотомонтажу.

24 листопада 1864 року народився Анрі де Тулуз- Лотрек – нащадок славетного аристократичного роду, французький живописець і графік, один з найяскравіших представників постімпресіонізму, неперевершений майстер мистецтва плакату.

25 листопада 1870 народився Моріс Дені – французький живописець-символіст, графік, один із засновників та провідний теоретик групи «Набі»; працював також  в техніці фрески, прагнучи до відродження релігійного мистецтва; займався книжковою ілюстрацією.

28 листопада 1757 року народивя Уільям Блейк – англійський художник, гравер, поет, філософ, містик, який шляхом поєднання філософії, літератури і живопису намагався проникнути в закони сотворення світу, зрозуміти і передати саму духовність.

28 листопада 1867 року народився П’єр Боннар – французький живописець і графік, що увійшов в історію мистецтва як один з найвидатніших колористів ХХ століття; в молодості очолював групу «Набі».

ГРУДЕНЬ

4 (16) грудня 1866 року народився Василь Кандинський – російський живописець, графік, теоретик мистецтва і поет, один з лідерів авангарду першої половини ХХ ст., що стояв біля витоків абстракціонізму, автор перших нефігуративних картин, один із засновників групи «Синій вершник», викладач Баухауза.

8 грудня 1815 року народився Адольф фон Менцель – німецький живописець і графік, один з найвизначніших представників німецького реалізму і реформатор історичного живопису. Автор реалістично точних та виразних ілюстрацій, пейзажів, інтер’єрів, жанрових картин, в яких відчувається прискіплива увага до натури та інтерес до світла і повітря, а також чи не першого в європейському мистецтві зображення індустріальної праці («Залізопрокатний завод»). Вважається найталановитішим літописцем історії Пруссії періоду правління Фрідріха ІІ.
8 грудня 1886 року народився Дієго Рівера – мексиканський живописець, графік, монументаліст, «мураліст» (як він сам себе називав), палкий політичний діяч лівого спрямування. Став одним із засновників мексиканської школи монументального живопису, розписавши величезну кількість стін громадських будівель. Однією з провідних тем у творчості були фольклорні сюжети, вірування та звичаї мексиканського народу.

12 грудня 1863 року народився Едвард Мунк – норвезький живописець, графік, театральний художник, якого по праву вважають піонером експресіонізму, хоча в його роботах простежується і символізм, і декоративність модерну, і стихійна динаміка фонізму. Звертався також до монументально-декоративного  живопису, багато працював в галузі ксилографії, офорту та літографії.

22 грудня 1702 року народився Жан-Етьєн Ліотар – швейцарський художник, якого називали «живописцем королів та гарних жінок».

28 грудня 1885 року народився Володимир Татлін – російський живописець, графік, дизайнер і театральний художник; один з двох найавторитетніших лідерів російського авангарду першої половини ХХ ст. (поряд з Малевичем), засновник конструктивізму як напрямку в мистецтві.

31 грудня 1869 року народився Анрі Матісс – один з найбільш відомих і визнаних французьких художників ХХ ст., живописець і скульптор, лідер фовістів («диких»), відомий своїми пошуками безпосередньої передачі відчуттів за допомогою інтенсивного кольору, спрощеного малюнка та площинного зображення.

СІЧЕНЬ

6 січня 1882 року народилася Олександра Екстер – художниця, графік, одна з найяскравіших представниць російського авангарду, що працювала в таких стилях як кубофутуризм, супрематизм, одна з засновниць «ар-деко», художник театру і кіно, дизайнер.

12 січня 1856 року народився Джон Сінгер Сарджент – американський художник, один з найбільш успішних живописців «прекрасної епохи» (Belle Époque).

17 січня 1869 року народився Іван Труш - український живописець-імпресіоніст, майстер пейзажу і портретист, мистецький критик і організатор мистецького життя в Галичині.

19 січня 1839 року народився Поль Сезанн – французький художник, яскравий представник постімпресіонізму, чия творчість фактично проклала міст між імпресіонізмом кінця ХІХ ст. та новим художнім напрямком початку ХХ ст. – кубізмом.

22 січня 1879 року народився Франсіс Пікабіа – французький художник-авангардист, графік та письменник-публіцист, відомий своєю ексцентричністю, непідвладною жодним політичним та стилістичним догмам. Працюючи в таких напрямках як кубізм, дадаїзм і сюрреалізм, до того ж сприяв розповсюдженню ідей авангарду своїми публікаціями.

28 січня 1832 року народився Едуард Мане – французький художник, один із засновників імпресіонізму.

28 січня 1912 року народився Пол Джексон Поллок – американський художник, ідеолог і лідер абстрактного експресіонізму. Відмовившись від традиційної манери живопису, він розстеляв полотно на підлозі та розбризкував фарбу прямо з банок («дріппінг»), працював мастихіном та ножем, домішував у фарбу пісок та подрібнене скло.

ЛЮТИЙ

4 лютого 1881 року народився Фернан Леже – французький живописець, скульптор, графік, прихильник так званої «естетики машинних форм» та «механічного мистецтва».
11 (23) лютого 1878 року народився Казимир Малевич – російський художник-авангардист, педагог, теоретик мистецтва, філософ, засновник супрематизму як напрямку в абстрактному мистецтві.
14 лютого 1841 року народилася Берта Морізо – французька художниця, представниця імпресіонізму.
17 лютого 1591 року народився Хусепе де Рібера – іспанський живописець-караваджист, графік, гравер.
19 лютого 1876 року народився Костянтин Бранкузі – французький скульптор румунського походження , один з головних засновників стилю абстрактної скульптури, яскравий представник паризької школи, учень пізніх років Огюста Родена.
24 лютого 1917 року народилася Тетяна Яблонська – українська художниця, майстер жанрового живопису, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка (1998), Герой України (2001).
25 лютого 1841 року народився П’єр Огюст Ренуар – французький живописець, один із засновників імпресіонізму.
25 лютого 1886 року народився Георгій Нарбут – український художник-графік, ілюстратор, автор перших українських грошей 1918 року.
26 лютого 1808 року народився Оноре Вікторен Домьє – французький художник-графік, живописець і скульптор,найвидатніший майстер політичної карикатури ХІХ століття.

БЕРЕЗЕНЬ

5 березня 1696 року народився Джованні Баттіста Тьєполо – визначний художник італійського рококо, майстер фресок і гравюр, останній видатний представник венеціанської школи.

5 березня 1856 року народився Михайло Врубель – російський художник, що проявив себе практично у всіх видах образотворчого мистецтва: живописі, графіці, декоративній скульптурі, театральному мистецтві; відомий як автор живописних полотен, декоративних панно, фресок, книжкових ілюстрацій.

6 березня 1475 року народився Мікеланджело Буонарроті – видатний італійський скульптор, живописець, архітектор, поет, мислитель, один з найвизначніших майстрів епохи Ренесансу.

7 березня 1872 року народився Піт Мондріан – нідерландський художник, один із засновників абстрактного живопису (разом з Кандинським та Малевичем).

14 березня 1593 року хрещений Жорж де Латур – французький живописець епохи бароко із Лотарингії, послідовник Караваджо та нідерландських (утрехтських) караваджистів.

17 березня 1685 року народився Жан Марк Наттьє – французький живописець, один із засновників історичного портрету як жанру живопису.

23 березня 1887 року народився Хуан Гріс – іспанський художник і скульптор, один із засновників кубізму.

30 березня 1776 року народився Василь Тропінін – російський живописець, майстер романтичного і реалістичного портрету.

30 березня 1846 року народився Франсиско Гойя – іспанський художник і гравер, один з перших та найбільш яскравих майстрів епохи романтизму.

30 березня 1853 року народився Вінсент Ван Гог – всесвітньо відомий нідерландський художник-постімпресіоніст.

КВІТЕНЬ

2 квітня 1827 року народився Уільям Холмен Хант – англійський живописець, один із засновників братства прерафаелітів.

2 квітня 1891 року народився Макс Ернст - німецький живописець, графік, майстер колажу, один із найбільш яскравих представників сюрреалізму.

3 квітня 1897 року був заснований Віденський сецессіон – об’єднання віденських художників (Густав Клімт, Коломан Мозер, Йозеф Хофман, Йозеф Марія Ольфрих, Макс Курцвайль, Ернст Штер, Вільгельм Ліст та ін.), що визначили розвиток стилю ар нуво у віденському мистецькому середовищі, порвавши з домінуючим тоді консерватизмом та історизмом.

4 квітня 1876 року народився Моріс де Вламінк - французький живописець і графік, що вважається засновником експресіонізму в середовищі фовістів.

5 квітня 1732 року народився Жан Оноре Фрагонар – французький живописець, графік і гравер, що працював в стилі рококо.

6 квітня 1826 року народився Гюстав Моро – французький художник, графік, аквареліст, представник символізму, чиї твори на біблійні, містичні та фантастичні теми сильно вплинули на розвиток фонізму та сюрреалізму.

7 квітня 1883 року народився Джино Северіні – італійський художник, графік, скульптор, теоретик мистецтва, один з лідерів італійського футуризму.

15 квітня 1812 року народився Теодор Руссо – французький художник-пейзажист, майстер реалістичного живопису, засновник барбізонськой школи, яка об’єднала перших художників, що працювали на пленері.

20 квітня 1840 року народився Оділон Редон – французький живописець, графік, декоратор, один із лідерів символізму та засновників «Товариства незалежних художників».

20 квітня 1893 року народився Хуан Міро – іспанський (каталонський) живописець, скульптор, графік, дизайнер; працював в стилі сюрреалізму, з витонченим декоративізмом імітував наївність дитячого малюнка, звертаючись до алогічних ситуацій та форм.

23 квітня 1775 року народився Уільям Тернер – британський живописець, майстер романтичного пейзажу, аквареліст і гравер; попередник французьких імпресіоністів.

24 квітня 1889 народилася Любов Попова - російський і радянський живописець, графік, дизайнер, художник-авангардист, що працювала в таких напрямках як супрематизм, кубізм, кубофутуризм, конструктивізм конструктивіст.

24 квітня 1904 року народився Віллем де Кунінг – американський художник і скульптор. Один з лідерів абстрактного експресіонізму.

26 квітня 1798 року народився Ежен Делакруа - французький живописець і графік, лідер романтичного напрямку в європейському живописі.

30 квітня 1885 року народився Луїджі Руссоло – італійський художник, композитор і поет футуристичного напрямку.

Травень

1 травня 1904 року народився Сальвадор Далі – іспанський живописець, графік, скульптор, режисер, письменник, один з найвідоміших представників сюрреалізму.

6 травня 1880 року народився Ернст Людвіг Кірхнер – німецький художник, представник німецького експресіонізму, лідер групи «Die Brucke» («Мост»).

13 травня 1882 року народився Жорж Брак – французький  художник, графік, сценограф, скульптор і декоратор, один із засновників кубізму (разом із Пабло Пікассо).

21 травня 1844 року народився Анрі Жюльєн Фелікс Руссо (на прізвисько Le Douanier –«митник») – французький живописець-самоучка, один з найвідоміших представників наївного мистецтва. Або примітивізму.

22 травня 1733 року народився Юбер Робер – французький пейзажист, що став відомим в Європі своїми габаритними полотнами з романтизованими зображеннями античних руїн в оточенні ідеалізованої природи, за що отримав прізвисько «Робер руїн» (Robert des Ruines).         

26 травня 1494 року народився Якопо Понтормо (справжнє прізвище  - Каруччі) – італійський живописець. Представник флорентійської школи, один із засновників маньєризму.

31 травня 1860 року народився Уолтер Річард Сікерт – англійський художник перехідного періоду між імпресіонізмом та модернізмом. Відрізнявся ексцентричним характером; деякими дослідниками. Наприклад Патрисією Корнуел, його ім’я пов’язується із злочинами так званого Джека Різника (Jack the Ripper).

В травні 1593 року народився Якоб Йорданс – фламандський художник, один з видатних представників фламандського барокко (після Рубенса).

В травні 1727 року народився Томас Гейнсборо – англійський живописець, графік. Портретист и пейзажист.

Червень

3 червня 1877 року народився Рауль Дюфи – французький художник, графік, декоратор и кераміст, представник фовізму і кубізму.

7 червня 1848 року народився Поль Гоген – французький живописець, скульптор-кераміст и графік, один з найвидатніших представників постімпресіонізму.

10 червня 1819 року народився Жан Дезіре Гюстав Курбе – французький живописець, пейзажист, жанрист і портретист, один із засновників реалізму в живописі.

11 червня 1776 року народився Джон Констебл – англійський живописець-романтик, найвидатніший пейзажист Великобританії ХІХ ст.

12 червня 1890 року народився Егон Шиле – австрійський живописець и графік, один з найяскравіших представників австрійського експресіонізму.

17 червня 1880 року народився Андре Луї Дерен – французький живописець. Один з провідних представників фовізму.

24 червня 1838 року народився Ян Матейко  - польський живописець, автор батальних та історичних полотен.

28 червня 1577року народився Пітер Пауль Рубенс - видатний фламандський живописець епохи барокко, автор масштабних робіт на міфологічні та релігійні теми, віртуозний майстер портрету та пейзажу.

В червні 1594 року народився Нікола Пуссен – французький художник і рисувальник, найвидатніший і найбільш послідовний представник класицизму в мистецтві ХVІІ ст.

Липень

1 липня 1892 народився Жан Люрса — французький художник, що відродив і реформував мистецтво створення гобеленів, він  малював картони для аррасів, займався керамікою, сценографією, робив ілюстрації до книжок і літографії.

4 липня (24 червня за старим стилем) 1887 року народився Марк Шагал – білоруський та французький художник єврейського походження, графік, живописець, сценограф и поет, один з найвідоміших представників художнього авангарду ХХ століття.

10 липня 1830 року народився Каміль Піссарро – французький живописець, один з перших та найбільш послідовних представників імпресіонізму.

10 липня 1888 року народився Джорджо де Кіріко – італійський художник, близький до сюрреалізму.

11 липня 1834 року народився Джеймс МакНейл Уістлер – англо-американський художник, майстер живописного портрету, офорту и літографії, один з провідних попередників імпресіонізму і символізму.

12 липня 1884 року народився Амедео Модільяні – італійський художник и скульптор, один з найвідоміших митців кінця ХІХ – початку ХХ століття, яскравий представник експресіонізму.

14 липня 1862 року народився Густав Клімт – австрійський художник, засновник модерну в австрійському живописі.

15 липня 1606 року народився Рембрандт Харменс ван Рейн – нідерландський художник, рисувальник і гравер, найвидатніший представник золотого століття голландського живопису

16 липня 1723 року народився Джошуа Рейнолдс – англійський живописець історичного і портретного жанрів, теоретик мистецтва, перший президент Королівської академії мистецтв.

16 липня 1796 року народився Жан-Батист Каміль Коро – французький художник та гравер, один з найуспішніших пейзажистів епохи романтизму.

18 липня 1871 року народився Джакомо Балла – італійський художник, один із засновників італійського футуризму.

19 липня 1834 року народився Едгар Дега - французький живописець, один з найвидатніших та найоригінальніших представників імпресіонізму.

20 липня 1887 року народився Курт Швіттерс – німецький художник і письменник, близький до дадаїзму та конструктивізму.

22 липня 1882 року народився Едвард Хоппер – американський художник, видатний представник американського жанрового живопису.

28 липня 1887 року народився Марсель Дюшан – французький і американський  художник, теоретик мистецтва,що стояв біля витоків дадаїзму та сюрреалізму.

31 липня 1883 року народився Еріх Хеккель – видатний німецький художник-експресіоніст.

Серпень

4 серпня (24 липня за старим стилем) 1757 року народився Володимир Боровиковський – російський художник, українець за походженням, майстер портрету.

7 серпня 1867 року народився Еміль Нольде – один з провідних німецьких художників-експресіоністів, відомий своїми виразними колористичними рішеннями; один з найвидатніших акварелістів ХХ століття.

21 серпня 1808 року народився Нарсіс Діаз де ла Пенья – французький живописець і графік іспанського походження, що починав як художник на порцеляновій мануфактурі, а згодом став відомим як майстер пейзажу; один з представників барбізонської школи.

25 серпня 1725 року народився Жан Батист Грез – видатний французький художник, майстер жанрового живопису.

26 серпня 1875 року народився Олександр Мурашко – український живописець, педагог і громадський діяч; один з небагатьох українських художників, що зумів органічно поєднати кращі надбання французького імпресіонізму, елементи модерну і грунтовну реалістичну школу Петербурзької Академії мистецтв, створивши свій неповторний мистецький стиль.

28 серпня 1810 року народився Констан Труайон – французький художник, пейзажист і анімаліст, представник барбізонської школи.

29 серпня 1870 року народився Жан Огюст Домінік Енгр - французький художник, визнаний лідер європейського академізму ХІХ століття.

30 серпня 1748 року народився Жак Луї Давид - французький художник, засновник французького неокласицизму.

Вересень

5 вересня 1704 року народився Моріс Кантен де Латур – французький портретист, що працював переважно в техніці пастелі.

5 вересня 1774 року народився Каспар Давид Фрідріх – німецький художник, один з найвидатніших представників романтичного напрямку в живописі Німеччини.

16 вересня 1887 року народився Ганс Арп – німецький і французький поет, художник, графік, скульптор, один з представників дадаїзму.

19 вересня 1848 року народився Гюстав Кайботт – французький колекціонер і живописець, представник імпресіонізму; один з перших філателістів.

22 вересня 1871 року народився Франтішек Купка – чеський художник, що більшу частину життя прожив у Франції; один з перших представників абстрактного мистецтва, представник орфізму.

23 вересня 1897 року народився Поль Дельво – бельгійський художник, видатний представник сюрреалізму.

26 вересня 1791 року народився Теодор Жеріко – французький живописець епохи романтизму.

28 вересня 1833 року народився Едвард Берн-Джонс – англійський живописець та ілюстратор, близький до прерафаелітів, один з провісників символізму, провідний діяч руху мистецтва і ремесел; широко відомий своїми вітражами.

29 вересня 1571 року народився Караваджо (справжнє ім’я - Мікеланджело Мерізі) – італійський художник, реформатор європейського живопису XVII століття, один з найвидатніших майстрів бароко; один з перших застосував манеру «кьяроскуро» - різке протиставлення світла і тіні.

29 вересня 1703 року народився Франсуа Буше – французький живописець, гравер, декоратор, яскравий майстер епохи рококо.

Жовтень

3 жовтня 1867 року народився П’єр Боннар - французький живописець і графік, що увійшов в історію мистецтва як один з найвидатніших колористів ХХ століття; в молодості очолював групу «Набі».

4 жовтня 1814 року народився Жан-Франсуа Мілле – французький живописець і графік, один із засновників барбізонської школи.

9 жовтня 1846 року народився Максиміліан Геримський – польський живописець, представник реалістичної школи, автор ліричних, тонких за настроєм картин.

10 жовтня 1684 року хрещений Жан Антуан Ватто - французький живописець і рисувальник, засновник і найвидатніший майстер стилю рококо.

14 жовтня 1840 року народився Клод Моне - французький живописець, один із засновників імпресіонізму.

18 жовтня 1882 року народився Умберто Боччоні – італійський живописець, скульптор, теоретик мистецтва, один з лідерів футуризму.

20 жовтня 1882 року народився Михайло Бойчук - український художник, маляр-монументаліст, лідер групи «бойчукістів», член НТШ(1912), УНТ (1917), один із засновників монументального мистецтва України ХХ століття, представник «розстріляного відродження».

25 жовтня 1881 року народився Пабло Пікассо – іспанський художник, скульптор, графік, кераміст та дизайнер.

28 жовтня 1697 року народився Каналетто (Джованні Антоніо Каналь) – італійський художник, що очолював венеціанську школу ведутистів, майстер міських пейзажів в стилі бароко.

28 жовтня 1909 року народився Френсіс Бекон – англійський художник-експресіоніст.

30 жовтня 1839 року народився Альфред Сіслей - французький живописець-пейзажист англійського походження, представник імпресіонізму.